Hlavní strana Výkup půdních prostor

Výkup půdních prostor

Hodláte prodat půdní prostory v Praze? Bytovým družstvům (BD) či společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) nabízíme výkup půdních prostor formou finančního protiplnění. BD či SVJ získá hotovost, kterou může použít ke splacení privatizačních úvěrů, k rekonstrukci domu, případně k rozdělení peněz mezi jednotlivé vlastníky.
 

Výše finančního protiplnění za přenechání půdního prostoru závisí na velikosti půdního prostoru, lokalitě, výšce pozednice a hřebene střechy, na využitelnosti půdního prostoru atp. Samostatný článek o ocenění půdních prostorů zde. Orientačně v aktuálním roce  vykupujeme půdní prostory v Praze za cenu od 30 tis. Kč/mdo 90 tis. Kč/m2.

 

Půdní prostor

 

Prodej půdního prostoru může být rychlý a jednoduchý. Kompletní informace, jak prodat půdní prostory v Praze, naleznete zde.

Existují dvě varianty, jak prodat půdní prostory v Praze:

  • 1/Věcné protiplnění – rekonstrukce bytového domu výměnou za přenechání půdního prostoru.
  • 2/Finanční protiplnění – odstupné za právo k půdní vestavbě bytových jednotek vkladem do fondu oprav (FO).

Výhody prodeje půdního prostoru pouze za peníze:

  • jednodušší porovnání nabídek (výběrové řízení s porovnáním nabídek věcného protiplnění je náročnější)
  • peníze se mohou jednoduše rozdělit mezi vlastníky domu podle podílů na bytovém domě

Nevýhody prodeje půdy pouze za finanční protiplnění:

  • utržené peníze podléhají dani, jedná se o příjem SVJ
  • většinou stejně budete muset provést výběrové řízení a vybrat stavební firmu na rekonstrukci, řešit projekt na rekonstrukci, nový výtah, povolení atd.
  • s penězi budete moci disponovat až po získání stavebního povolení (případně po kolaudaci), nikoliv po podepsání smlouvy o výstavbě

 V aktuálním roce  vykupujeme půdy za ceny od 30 tis. Kč/m2 do 90 tis. Kč/m2.

 

Do doby získání stavebního povolení (kolaudace), budou prostředky většinou ležet ladem např. v notářské úschově. Pokud totiž jakákoliv jednotka změní majitele do doby, než bude smlouva o výstavbě vložena na katastr nemovitostí – což se děje až po získání stavebního povolení – je nutné připodepsání smlouvy o výstavbě novým majitelem. Ten následně může využití půdního prostoru zablokovat. Pro investora by bylo příliš rizikové, pokud by za půdní prostor zaplatil ihned po podpisu smlouvy o výstavbě.
 

Dále developerské společnosti nemají velký zájem stavět půdní byty v domech, kde neproběhla/neproběhne rekonstrukce domu. Nové bytové jednotky jsou hůře prodejné, pokud dům nemá opravenou fasádu, společné prostor domu atp.

 

Půdní prostor

Pro koho je výhodné prodat za peníze?

Prodej půdních prostor výlučně za finanční prostředky je výhodný pro BD či SVJ, která již mají zrekonstruovaný dům, případně pro malé půdní prostory, které si odkoupí např. současný spolumajitel bytového domu.
 

V případě větších půdních prostorů (150 ma více) v bytových domech, které ještě neprošly rekonstrukcí (stará okna, opadaná omítka, zatékající střecha, staré stoupačky atp.), je nejlepším řešením půdní prostor přenechat přímo stavební firmě, která provede kompletní rekonstrukci domu společně s výstavbou půdních bytů. Vše zařídí tzv. „na klíč“ a nebudete tak mít s rekonstrukcí bytového domu žádné starosti.
 

Více o rekonstrukcích domů výměnou za přenechání půdních prostorů v Praze a jejich výhodách naleznete v samostatném článku zde.

Newsletter pro představenstva BD a SVJ

Budeme Vás pravidelně informovat o problematice prodeje půdních prostor

Kdykoliv se můžete z odběru odhlásit

Články pro majitele půdních prostor

Prohlášení vlastníka
Prohlášení vlastníka

Prohlášení vlastníka budovy je se nezbytný úkon zejména při privatizaci městských bytových domů po bytových a nebytových jednotkách, případně při převodu družstevních bytů do vlastnictví členů…

11.6.2019

Více
Ocenění půdního prostoru
Ocenění půdního prostoru

Prodejní cena půdních prostor je závislá na mnoha proměnných. Stanovení ceny půdních prostor vyžaduje zkušenosti s realizacemi půdních vestaveb a nástaveb. Níže uvádíme proměnné, na kterých je…

31.5.2019

Více
Smlouva o výstavbě
Smlouva o výstavbě

Půdní prostor jako takový nelze jednoduše prodat – pokud půdní prostor není veden v katastru nemovitostí jako samostatná jednotka. Půdní prostor je většinou vymezen jako společný prostor…

30.4.2019

Více
Všechny články

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím